Porady - Sklep i serwis komputerowy OMEGA Brzeg, kasy fiskalne posnet, naprawa laptopów i monitorów, sprzedaż kas fiskalnych, profesjonalny serwis komputerów i laptopów brzeg.

Szukaj
Serwis
O firmie
Strona główna
Porady
Recykling
Galeria
Kontakt
Firma Komputerowa
Omega
Autoryzowany Dealer Posnet
Przejdź do treści

Menu główne:

Porady

Czytając nasze porady, na pewno zyskasz jeśli potraktujesz kilka z nich poważnie.

Ekspert radzi:

Planujesz sprzedać twardy dysk?
Ktoś może uzyskać dostęp do Twoich danych!

Uwaga: formatowanie nie wystarczy. Z badań wynika, że co dziesiąty używany dysk twardy zawiera prywatne dane, które mogą zostać odzyskane.


Z badań przeprowadzonych przez firmę NCC Group na zlecenie organizacji Britain’s Information Commissioner’s Office wynika, że co dziesiąty używany dysk twardy zawiera prywatną zawartość swojego poprzedniego właściciela, która może zostać ujawniona przy pomocy programu do odzyskiwania danych. Badania przeprowadzono na 200 dyskach twardych, które zostały zakupione na internetowych aukcjach. Ich rezultat jest dość szokujący. 11% dysków zawierało możliwą do odzyskania prywatną zawartość swoich poprzednich właścicieli. Na 37% z nich również odnaleziono dane, tyle że już niezagrażające prywatności użytkowników. Tylko 38% dysków zostało poprawnie wyczyszczonych przed sprzedażą, a w przypadku 14% stwierdzono uszkodzenia uniemożliwiające odczyt danych. Wśród odzyskanych danych znaleziono 34 tysiące plików zawierających bardzo prywatne informacje, takie jak skany przelewów i paszportów, zdjęcia rodzinne, a także informacje medyczne i finansowe. Wniosek? Jeśli już odsprzedajecie dysk twardy, najpierw upewnijcie się, że wszystkie znajdujące się na nim dane zostały bezpowrotnie usunięte.


Można do tego użyć specjalnego oprogramowania. Warto skorzystać z darmowych programów znajdujących się w naszych zasobach.Artykuł pochodzi z komputerswiat.pl
Źródło: zdnet.com

Jak dbać o laptopa by się nie psuł?

Jak dbać i co robić by Twój laptop się nie psuł to dość często zadawane pytanie przez osoby, którym notebook uległ uszkodzeniu. Sposobów na bezawaryjne działanie laptopa a raczej czynności jakie trzeba wykonać jest  naprawdę niewiele.


Wystarczy pamiętać, że w laptopie znajdują się podzespoły elektroniczne, takie jak procesor, karta graficzna itd., które wymagają chłodzenia powietrzem za pomocą specjalnie skonstruowanego wentylatora. Dlatego nie należy kłaść notebooka na pościeli, pufie, kocu czy na jakimkolwiek materiale, który uniemożliwi dopływ lub odpływ powietrza. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury na układ graficzny spowoduje jego przegrzanie i nieodwracalne uszkodzenie.

Kolejną ważną sugestią w dbaniu o notebooka jest jego czyszczenie i nie chodzi tu o czyszczenie powierzchowne lecz o przedmuchanie radiatora odpowiedzialnego za oddawanie ciepła. Bardzo częstą przyczyną awarii karty graficznej jest mocno zakurzomy radiator, który znajduje się w końcowym odcinku układu chłodzenia. Wystarczy raz na 6 miesięcy przedmuchać sprężonym powietrzem układ wentylacyjny Twojego notebooka, aby znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia układu graficznego. Należy zaznaczyć, iż czyszczenie układu chłodzącego w większości przypadków nie wymaga rozkręcania obudowy notebooka.Następnym elementem Twojego notebooka narażonym na częste awarie jest dysk twardy. Nie wszyscy wiedzą, że dysk twardy kryje w swoim wnętrzu jeden lub więcej talerzy magnetycznych, które kręcą się z dużą prędkością.  Na talerzach zapisywane są dane za pomocą głowic poruszających się na ramieniu. Głowice podczas wstrząsu mogą uszkodzić powierzchnię magnetyczną a co za tym idzie zostaną uszkodzone zapisane na dysku dane i ponowny zapis w tym miejscu nie będzie możliwy. Jeżeli chcesz zadbać o swój dysk twardy to zawsze używaj laptopa na stabilnej podstawie: stole, biurku czy na krześle. Nie noś go podczas pracy a w żadnym wypadku nie trzęś i nie uderzaj. Usterka ta nie dotyczy notebooków wyposażonych w dysk SSD, który nie reaguje na wstrząsy, tak jak opisany dysk talerzowy.

Jak dbać o akumulator w notebooku?


Żywotność akumulatora w największym stopniu zależy od tego, w jaki sposób go używasz.


Zobacz, co zrobić, abyś cieszył się bezawaryjną pracą akumulatora w Twoim notebooku.Nie narażaj akumulatora na działanie wysokiej temperatury ponieważ  wiele szybciej się zużyje.
Nie używaj notebooka ze stale podłączonym zasilaczem. Warto raz w tygodniu odłączyć laptop od zasilacza i pracować do rozładowania aumulatora.
Jeżeli traktujesz notebooka jak komputer stacjonarny, naładuj akumulator do 40 procent, odłącz baterię i odłóż  ją w chłodne i suche miejsce. Zachowasz jej żywotność.

Jak zwiększyć wydajność notebooka lub komputera stacjonarnego?

Zakładam że posiadasz komputer z procesorem dwurdzeniowym pamięcią operacyjną między 512MB a 2GB i standardowym dyskiem twardym oraz systemem operacyjnym Windows Vista lub Windows 7.
Żeby zwiększyć wydajność Twojego komputera należy zacząć od zwiększenia pamięci do przynajmniej 3GB (im więcej tym lepiej). Kolejnym elementem jest dysk twardy. Jeśli chcesz osiągnąć dużą wydajność należy wymienić dysk twardy talerzowy na dysk flash SSD. Optymalnie jest zamontować dysk SSD o prędkości zapisu powyżej 400MB/s i odczytu powyżej 500MB/s. Dość sporym problemem jest cena dysku SSD. Koszt zakupu jest wiele wyższy niż dysku talerzowego. Do komputera stacjonarnego możesz zamontować dysk SSD o pojemności 60GB i przeznaczyć go na system, a dysk talerzowy o większej pojemności zostawić na dane. Nieco gorzej wygląda sytuacja z notebookiem ponieważ niewiele modeli ma możliwość montażu dwóch dysków twardych, więc trzeba zamontować jeden dysk twardy SSD o możliwie jak największej pojemności.
Po takich zabiegach Twój komputer będzie o wiele szybszy.
Według moich obserwacji warto zainwestować.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego